Laimes spēles kāršu noslēpumi

Simboli uz kārtīm

Latviešu zīlēšanas kāršu kavā ir 36 vienkrāsainas drukas kārtis. Četras no tām – Jaunava, Jauneklis, Sieviete un Vīrietis – apzīmē tos, kuri tīko pēc pareģojuma, bet uz pārējām attēloti dažādi zīlēšanas simboli. Interesanti, ka daudzi no simboliem precīzi sakrīt ar mūsdienās pasaulslavenajām franču zīlnieces Marijas Lenormanas izveidotajām kārtīm. Tomēr domājams, ka „Laimes spēles” kārtis ir tuvākas Lenormand kāršu unikālajai, vēsturiskajai versijai nekā mūsdienās populārā Lenormand kāršu versija, jo to ārzemju līdzinieces – "Game of Hope" kārtis – tiek uzskatītas par kārtīm, kurās pirmo reizi parādījušies Lenormand kāršu simboli.

Zīmes uz kāršu malām

Kāršu malas gan vecākajā, gan jaunākajos izdevumos rotā dažādi simboli. Vecākajos izdevumos uz kārtīm attēloti Astroloģijas planētu un zodiaka zīmju simboliskie apzīmējumi, bet jaunākajā – dažādi burti, pieturzīmes, figūriņas, kas atgādina kādu konkrētu zīmju sistēmu. Apskatot dažādas pasaules alfabētu un burtu sistēmas, pagaidām nav izdevies rast atbildi, kas tie ir par simboliem, ko tie varētu nozīmēt un kāpēc tieši tie attēloti uz kārtīm. Iespējams, ka zīlnieka, kurš pazīst šo zīmju sistēmu, atbildes bagātinātos un kāršu nozīmes skaidrojums būtu plašāks. Tomēr nolūks, kāpēc šādi simboli izvietoti uz kārtīm, gan ir skaidrs – lai padarītu tās maģiski un enerģētiski spēcīgākas.

Kāršu izmērs

Senos laikos nekas netika darīts tāpat vien, tādēļ iespējams arī par kāršu izmēru ir īpaši piedomāts – tas ir 88mm augstumā un 55 mm platumā. Arī šāds izmērs kārtis padara spēcīgākas, jo senajā skaitļu zinātnē Numeroloģijā tieši skaitļu kombinācija „55”simbolizē gaišredzības spējas, spēcīgi attīstītu intuīciju, spēju nojaust notikumu gaitu, intuīcijas dominanti pār prātu. Savukārt skaitļu kombinācija „88” simbolizē lielu vēlmi un gatavību palīdzēt, ļoti attīstītu atbildības sajūtu, kam būtu jāpiemīt ikkatram zīlniekam.

Kāršu aizmugure

Uz kāršu otras puses nekā nav, jo senāk gan spēļu kāršu, gan zīlēšanas kāršu aizmugurēm īpašu dizainu neveidoja. Tikai pēc kāda ilgāka laika parādījās mode kāršu aizmugures nokrāsot vienā tonī, un tikai vēl vēlāk izdēvēji un mākslinieki sākuši kāršu otrām pusēm veidot dažādus rakstus vai zīmējumus.

Kāršu senās iepakojuma kastītes attēls

Krievijas Pēterhofas spēļu kāršu muzeja katalogā iemūžināts arī „Laimes spēles” kāršu kādreizējais iepakojums. No saglabātā attēla noprotams, ka kāršu papīra kastīte bijusi dzeltenīgā krāsā. Attēlā redzama sieviete, kura uz galda kārtis izliek vairākās rindās. Uz tā lasāmi arī uzraksti vecajā gotu drukā – „Laimes spehle” un „Par izlustēšanos vaļas brīžos”, kāršu izdošanas gads – 1876 – un vieta – Jelgawa –, kā arī norāde „pēc J.Schablowska”.